Kalender

Offentlige arrangementer – Her kan du høre Kari fortælle næste gang (følg også med på Facebook:

2018

5. april          Stories in the dark, Besttellers Scene, Kbh., kl. 20-22 (Teaterbilletter)

19. april        Goldbekhaus Kulturzentrum, Hamborg, Tyskland (mere info følger)

26.-27. maj  Woodstories, fortællefestival, Grib Skov (program følger)

8.-10. juni    Words, international fortællefestival, Helsingør (mere info følger)

21.-23. aug.  Eventyrlige foredrag, HCAndersen Festivals, Odense (program følger)

19. nov.         Berlin (mere info følger)

 

2017

22. marts     HCAndersen trail prøveforestilling, Broholm Slot, kl. 18-20

23. marts     Story Fight Night, Besttellers scene, Kbh., kl. 20-22

18. maj         Mine bedste fortællinger, Besttellers scene, Kbh., kl. 20-22

10. juni        Words, internat. fortællefestival, Toldkammeret, Helsingør, kl. 18.40 “Under overfladen”

11. juni         Words Fortællefestival, Toldkammeret, Helsingør, kl. 13. “Kampen mod tiden”.

11. juli          HCAndersen trail, “HCA og kærligheden“, kl. 12 – 13.30, Den gamle Gaard, Øhavsmuseet, Faaborg

21. aug.        HCA festivals, “Helt kinesisk”, 12-13, Glassalen, First Hotel Grand, Odense. UDSOLGT!

21. aug.        HCA festivals, “Helt kinesisk“, 19-20 Glassalen, First Hotel Grand, Odense

22. aug.       HCA festivals Eventyrlige Foredrag, “De vilde svaner”, kl. 10-11, Glassalen, First Hotel Grand

22. aug.       HCA Eventyrlige Foredrag, “Den flyvende kuffert”, kl 16-17, Odense Adelige Jomfrukloster.

22. aug.       HCA festivals, “Helt kinesisk“, 20-21, Glassalen, First Hotel Grand, Odense

23. aug.       HCA festivals Eventyrlige Foredrag, “Nattergalen”, kl. 10-11, Glassalen, First Hotel Grand

23. aug.       HCA festivals Eventyrlige Foredrag, “Nattergalen”, kl 16-17, Odense Adelige  Jomfrukloster.

24. aug.       HCA festivals Eventyrlige Foredrag, “Hvad fatter gør…”, kl. 10-11, Glassalen, First Hotel Grand

24. aug.       HCA fest Eventyrlige Foredrag, “De vilde Svaner”, kl. 16-17, Odense Adelige Jomfrukloster

17. sept.       Fortællefestival Vestjylland, Nr. Vosborg. “Helt kinesisk” (uden musik), kl. 12-12.40

2. okt.          Story Slam Odense, Teater Momentum, kl. 20-21.30

26. okt.        Mine bedste historier, Besttellers Scene, Kbh., kl. 20-22

28.-29. okt. Beretterakademiets Fortællekursus på Fyn, Ringe bibliotek. Tilmelding nødvendig.

 

2016

21. januar     “Løgnhals”, kl. 20-22, Besttellers, Kbh.

10. marts       Story Slam, Kl. 20-22, U-Teater, Odense

22. april         Berättarfestivalen Skellefteå, Sverige, se program .

10.-11. juni    Words, fortællefestival, Helsingør.

27. juni          Faaborg sommerfortællescene, kl. 17-19, Faaborg museum.

25.-29. juli    Fortællekursus, Epos, Fyns Hav.

uge 34            HCA festivals, Eventyrlige Fortælleforedrag, klik på link for at se program.

10. sept.         Fortællefestival Vestjylland, Nr. Vosborg, klik på link for at læse mere.

25. sept.         Lytteriet, kl 14-16, Teater Katapult, Århus.

27. okt.          Min bedste historie, kl. 20-22, Besttellers, Kbh.

15. dec.          Det store Juleshow, kl. 20-22, Besttellers, Kbh.

2015

30. januar      “Lystløgneraften”, kl. 20-22, Huset, Kbh

10. februar    “Heksenes holdeplads”, fortælleforedrag, kl. 11-13, Ringe Bibliotek.

19. marts       “Fortællecafé”, kl. 19.30, Løves Vincafé, Århus

26. marts        Story Slam, kl. 20-22, Besttellers, København

23. april          Løgnhals, kl. 20-22, Besttellers, København

7. maj             “Fletningerne i postkassen”, fortælleforestilling, 20-22, Besttellers scene, Kbh.

8. – 9. maj       Fanø Fortællefestival http://www.fano-fortaellefestival.dk/

21. maj            Story Slam, kl. 20-22, U-teater, Odense

23. maj          “Words” Fortællefestival: “I H.C. Andersens skygge”  kl. 12-13  og “Ærlighedshistorier” kl.    15-16, Kronborg, Helsingør

23. juni           Båltale, Skt Hans., Universe, Nordborg.

17. juli             Sommerfortællinger “Helt kinesisk”, kl 17-18.30, Museum Den gamle Gård, Fåborg.

Uge 34            HCA festivals , Odense.

5. sept.            Historiehøst, kl. 16-17  Karens Minde Kulturhus.

15. sept           Dagligstuefortællinger, Dødssynder, kl. 19.30, Vordingborg. Tilmelding nødvendig.

Uge 42            Alfedronningens palads, Egeskov Slot, se programmet

4. nov.            Story Battle, Words, kl 19.30, Toldkammeret Kulturhus, Helsingør

5. nov.            Stemmer i mørket, Kufferten-en krimikomedie kl. 18-19.30, Broholm Slot, program.

13. nov.          Fortællegalleriet, Holstebro, kl. 15.

3. dec.            Stories in the dark, kl 20-22, Besttellers, København, billetter.

dec.                 Fortællejulekalender, podcast, Dansk Blindesamfund, mere info følger.

2014

30. januar      “Løgnhals”, Besttellers Scene, Kbh. Læs anmeldelse: http://teater1.dk/besttellers–loegnhals/

31. marts        Forpremiere på Science Cirkus, Universe Sciencepark, Nordborg (manus+instruktion)

2. april            Storytelling-foredrag + workshop, EuroPhysicsFun-konference, Sønderborg

5. april            Premiere på Science Cirkus, Universe Science Park, Nordborg (manus+instruktion)

8. maj             “Story Slam”, Besttellers Scene, Kbh.

10. juni            Kursus: Storytelling som kommunikationsværktøj, Ryslinge Højskole.

23. juni           Båltale – heksefortælling, Universe Sciencepark, Nordborg.

http://universe.dk/oplevelse/events/sankt-hans-i-universe/

1. juli               Storytelling – et foredrag for både børn og voksne, Engelsholm Højskole

13. juli             7-9-13: “Fortællinger, der forandrede Odense”, 14-15 v. Stålstræde/Lagkagehuset

http://fyens.dk/odense/Baenken-er-ladet-med-fortaellinger/artikel/2536519

13. august       7-9-13: “Fortællinger, der forandrede Odense”, 16-17, v. Rest. Den Grimme Ælling, Hans Jensen Stræde.

18. – 23. aug.

HCA-festivals, Odense:

Spoken Words, Odense:

16.9.          Oplæg. Lær kunsten at formidle til børn, Oplevelsernes Academy, Billund. http://oplevelsernesacademy.dk/?visning=kursus&kursusid=389234

30.9.  Story Jam, Besttellers scene, Kbh.http://besttellers.dk/nyheder-for-september-sensommer-og-saesonstart/

25.-26. 10. Weekendkursus i fortælling, Ryslinge Højskole.http://innovationshojskolen.dk/#!product/prd13/2480385001/fort%C3%A6llekursus-weekend-modul-1-%2825-26-okt.%29

30.10. Story Jam, (vært), Besttellers scene, Kbh.

3. 12.: Fortællejulekalender. http://24julehistorier.dk/